W maju w naszej grupie dominowały tematy wiosny oraz rodziny. Na początku miesiąca poznawaliśmy rośliny i zwierzęta znajdujące się na zielonych terenach. Chodziliśmy na odkrywcze spacery w miejsca takie jak: łąka, okolice rzeki Sanna, a także inne zielone miejsca. Zbieraliśmy, a także poznawali wiosenne kwiaty i zioła.
MINĄŁ KOLEJNY MIESIĄC
W miesiącu maju Starszaki poznały nazwę kontynentu-Europa, potrafiły wskazać położenie Polski i Europy na mapie. Poznały także globus-model Ziemi oraz nazwy wybranych państw europejskich, flagi tych państw i charakterystyczne zabytki i budowle a także potrawy. Dzieci słuchały hymnu Polski i hymnu Unii Europejskiej. Następnie poznawały polską walutę i wykonywały proste działania matematyczne. W kolejnych dniach „maja” zainteresowały się łąką. Była więc piesza wycieczka na pobliską łąkę, gdzie dzieci rozpoznawał i nazywały łąkowe kwiaty.
W maju dzieci dowiedziały się jak spojrzeć na ich rodzinną miejscowość oczami turysty, jakie miejsca użyteczności publicznej znajdują się w mieście, jakie ciekawe miejsca można zwiedzić na świecie i jaka jest ich historia, jakie zwierzęta mieszkają na łące. Odpowiedzieliśmy na także na pytania: jakie rośliny rosną na łące oraz do czego człowiek wykorzystuje wybrane gatunki roślin.
W miesiącu maju dzieci kształtowały poczucie przynależności do wspólnoty jaką daje „MAŁA OJCZYZNA” czyli miejscowość , w której mieszkamy, „DUŻA OJCZYZNA” czyli nasz kraj - POLSKA oraz najbliższa rodzina. ŚWIĘTA MAJOWE były okazją do utrwalenia wiadomości o naszym państwie i symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie. Dzieci poznały mapę EUROPY i dowiedziały się gdzie leży Polska. Podczas codziennych rozmów, czytania opowiadań i wierszy dzieci uczyły się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uczyły się otwartości i zaufania do innych, ale także przypomniały sobie na podstawie bajek, że nie każdemu dorosłemu dziecko powinno ufać, zwłaszcza gdy obcy proponuje wspólne wyjście, zabawę czy np. słodycze.
Maj upłynął nam bardzo szybko. W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o naszej miejscowości. W czasie spacerów poznaliśmy miejsca użyteczności publicznej, jakie znajdują się w naszym miasteczku. Na podstawie ilustracji oraz informacji poznaliśmy również wybrane atrakcje turystyczne w Europie a także na świecie. Następnie poszerzaliśmy naszą wiedzę przyrodniczą.
Kolejny miesiąc już za nami. W kwietniu jak zawsze sporo się działo, począwszy od przygotowań do Świąt Wielkanocnych a kończąc na święcie majowym. Dzieci zapoznały się z obyczajami wielkanocnymi, robiły ciekawe prace na ten temat.
DRODZY RODZICE!
Minął kolejny miesiąc, a wiosna rozgościła się już u nas na dobre. Pojawiły się kwiaty i liście na drzewach, w ogródkach zrobiło się kolorowo, a trawa przybrała soczysty, zielony kolor. Podczas spacerów mogliśmy usłyszeć radosny śpiew ptaków i podziwiać piękną przyrodę wokół nas. Wielkanocna radość minęła bardzo szybko. Dzieci zapoznały się ze słowem WIELKANOC i polskimi zwyczajami związanymi z Wielkanocą tj. z tradycją święcenia pokarmów, o zawartości koszyczka wielkanocnego oraz sposobach malowania jajek.
Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy od przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Na zajęciach rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach związanych ze zbliżającymi się świętami. Dowiedzieliśmy się co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym oraz przygotowaliśmy życzenia świąteczne dla rodziców. Największą atrakcją dla dzieci okazały się zajęcia kulinarne pt. „Wielkanocne wypieki”, w czasie których dzieci z pomocą pań poznawały kolejne etapy pieczenia babek i tym samym zrobiły słodki prezent dla swoich bliskich.
Drodzy Rodzice!
Miesiąc ten obfitował w ciekawą tematykę. Na początku dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat kosmosu, nazywając kolejne planety Układu Słonecznego. Poznały także kulisty model Ziemi-globus oraz niektóre gwiazdozbiory w oparciu o opowiadanie B. Szelągowskiej „Pola i Leon w krainie gwiazd”. Zainteresowały się także sposobami prowadzenia kosmicznych obserwacji. Później wkroczyliśmy w tematykę związaną ze Świętami Wielkanocnymi.
W kwietniu dzieci dowiedziały się jakie są zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi, co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym, jak ułożyć własne życzenia oraz jakie są zasady savoir-vivre’u. Powiedzieliśmy sobie jakie zwierzęta żyją w wybranych środowiskach i jakie są ich zwyczaje.